MS v hokeji 1993

7 zajímavostí o hokeji

1) Přestože moderní hokej vznikl v Kanadě, tak v NHL je pouze 6 kanadských týmů. 

Aktuálně v NHL naleznete kanadské týmy Calgary, Edmonton, Montreal, Ottawu, Toronto a Vancouver. Je to způsobeno i tím, že v minulosti došlo k několika sloučením, zánikům a přesunu týmů. Například v roce 1995 se tým Quebec Nordiques transformoval do nového Colorado Avalanche nebo Winnipeg Jets se přesunulo do Phoenixu a změnilo název na Coyotes, aby více odpovídal pouštní krajině v okolí. 

2) Někdy jde i o život a nejen ten lidský.

Během vhazováni v roce 1974 si centr Buffalo Sabres – Jim Lorentz, všiml prolétajícího netopýra, ohnal se po něm tedy hokejkou a zvíře na místě zabil. Tým Buffala je tak doposud jediný, který má na svědomí zvířecí život během zápasu.

3) Slovenský ženský hokejový tým a boj o Olympiádu ve Vancouveru.

V kvalifikaci na Olympiádu 2010 ve Vancouveru vyhrál slovenský hokejový tým nad Bulharskem neuvěřitelným skóre 82-0. Bohužel jejich jízda skočila v zápase s domácí Kanadou, které podlehly 18-0. I to demonstruje obrovské rozdíly v ženském hokeji.

4) Sovětští medvědi na ledě.

V bývalém SSSR si hokej zahráli i medvědi, aby pak svoje triky mohli předvádět divákům v cirkusu. Koukněte na video.

5) Hokej na operačním sále zakázán.

V Britské Kolumbii mají chirurgové výslovně zakázáno, se během operace bavit o hokeji.

6) I fanoušek se může ocitnout v bráně.

Pokud jsou oba brankáři týmu zraněni, může trenér povolat jakéhokoliv dostupného brankáře, včetně fanouška sedícího v publiku. 

7) Chyby a překlepy najdeme všude, i na Stanley Cupu.

Na Stanley Cupu nalezneme přes dvě desítky chyb a překlepů, jako například „Bqstqn” místo Boston, „Maple Leaes“ místo Maple Leafs a „Ilanders“ místo New York Islanders. Jedna chyba ale byla úmyslná, a to když hráč Oilers Peter Pocklington tajně propašoval na vítězný pohár ze sezóny 83-84 místo svého jména, jméno svého otce – Basil Pocklington. NHL tuto chybu zaregistrovala později a dodatečně toto jméno nechala na poháru, přeškrtnou písmenem X.