medaile MS v hokeji

MS v hokeji 1996

V pořadí 60. mistrovství světa odstartovalo ve velkém stylu medailovou sérii České republiky. Hrálo se v Rakousku ve Vídni. Turnaje se zůčastnilo celkem 36 týmů rozdělených do tří výkonnostních skupin. V té nejvyšší bylo 12 týmů, mezi kterými nesměl chybět výběr Luďka Bukače a Slavomíra Lenera.

Sestava České republiky

Brankáři: Roman Turek, Roman Čechmánek, Petr Franěk.
Obránci: František Kaberle, Drahomír Kadlec, Stanislav Neckář, Antonín Stavjaňa, Michal Sýkora, Jiří Veber, Jiří Vykoukal.
Útočníci: Radek Bělohlav, Radek Bonk, Jiří Dopita, Jiří Kučera, Robert Kysela, Robert Lang, Roman Meluzín, Pavel Patera, Martin Procházka, Robert Reichel, Viktor Ujčík, Otakar Vejvoda, David Výborný.
Trenéři: Luděk Bukač a Slavomír Lener.

Základní skupina MS v hokeji 1996

Hráli jsme ve skupině B, která se skládala ze tří slabších týmů (Itálie, Norsko, Francie) a tří adeptů na postup (ČR, Finsko, Švédsko). Naše reprezentace nastřílela neskutečných 27 branek z pěti utkání a stala se tak nejproduktivnějším týmem v obou skupinách. Jen v jediném zápase jsme nezískali všechny body a překvapivě to bylo v utkání s Norskem.

Zápas Výsledek
Česko – Švédsko 3-1
Česko – Finsko 4-2
Česko – Norsko 2-2
Česko – Francie 9-2
Česko – Itálie 9-5

Playoff MS 1996

Čtvrtfináleněmecká vlajkačeská vlajka

Skupinu jsme vyhráli, takže jsme se mohli těšit na "nejhorší" postupující tým ze skupiny A. Tím se stali naši západní sousedé, Německo. Nic jsme nenechali náhodě. Po první třetině po brankách Výborného a Reichla jsme vedli 2-0 a pohodlně jsme si došli pro výhru 6-1.

Česko-Německo 6-1 (2-0, 1-0, 3-1) Branky: 4:36 Výborný (Bělohlav), 13:43 Reichel (Kadlec, Vykoukal), 28:23 Dopita (Výborný), 45:27 Meluzín, 47:25 Bonk, 59:59 Neckář (Turek) – 48:54 Kühnhauser (Nowak)


Semifináleamerická vlajkačeská vlajka

V semifinále jsme narazili na USA a čekal nás zápas o finále. Očekával se vyrovnaný duel plný osobních soubojů a hry do těla. Bylo tomu tak? Ne. Český výběr pokračoval ve fantastických výkonech a už ve třetí minutě první třetiny vedl po brankách Martina Procházky a Kučery už 2-0! Rychlé branky byly naší silnou zbraní. Hráči USA zůstali opaření, v průběhu zápasu dostali ještě tři branky a Česko si šlo po výsledku 5-0 pro medaili.

Česko-USA 5-0 (3-0, 0-0, 2-0) Branky: 2:05 M. Procházka (Patera), 2:32 Kučera (Ujčík), 13:34 Vejvoda (Kadlec, Patera), 50:15 Vejvoda (M. Procházka), 53:13 Patera.


Finálekanadská vlajkačeská vlajka

Ve finále nás čekala "kolébka hokeje" na 6 písmen – Kanada. Tým, který si zajistil postup ze základní skupiny až v posledním zápase s USA. Tentokrát náš tým neskóroval jako první, ale Romana Turka prostřelil Thomas v 6.minutě. Nebyl by to český výběr, kdyby tahal v utkání za kratší konec dlouho. Hned o 2 minuty později srovnal Robert Lang a zápas mohl začít znovu.

Až téměř do poloviny zápasu se hra přelévala ze strany na stranu. Byl to znovu Lang, který rozproudil krev v českých fanoušcích a dostal nás do vedení. Dlouho nám to nevydrželo. Za 3 minuty vyrovnal znovu Thomas a stav byl 2-2.

Skóre bylo vyrovnané až do času 59:41, kdy se dvojice Patera-Procházka rozhodla, že prostě prodloužení nebude. Pavel Patera zatáhl puk do útočné třetiny, přihrál rozjetému Procházkovi mezi kruhy a ten střelou po zemi rozhodl o první zlaté medaili na hokejovém mistrovství světa pro Českou republiku.

Česko-Kanada 4-2 (1-1, 1-1, 2-0) Branky: 7:49 Lang (Kadlec), 26:02 Lang (Reichel, Kysela), 59:41 Martin Procházka (Patera, Vejvoda), 59:54 Kučera (Reichel) – 5:29 Thomas (Perreault, Galley), 29:40 Thomas (Joseph).

Poslední minuta finále a gól Martina Procházky

All stars MS 1996

Celý turnaj jsme dominovali. Soupeře jsme přehrávali, někdy i rozdílem třídy. A to bylo vidět jak na výsledku celého turnaje, tak v All stars týmu celého mistrovství.

Brankář Česko Roman Turek
Levý obránce Česko Michal Sýkora
Pravý obránce Rusko Alexej Žitnik
Levé křídlo Česko Otakar Vejvoda
Střední útočník Česko Robert Reichel
Pravé křídlo Kanada Paul Kariya

zdroj:wikipedia