Fantazii se meze nekladou

MS 2016 je ukonce – shrnutí

Mistrovství světa v ledním hokeji slavilo letos v ruském Petrohradu a v Moskvě své osmdesáté jubileum. Bylo charakteristické jednou z nejnižších účastí hráčů z NHL a tak dala většina národních týmů možnost mladým evropským hráčům.

Rusko a Ovečkin

Mezi největší papírové hvězdy mistrovství patřil šestinásobný nejlepší střelec NHL – Rus Alexandr Ovečkin, který věrně a pravidelně posiluje svůj tým ve chvíli, kdy je jeho Washinghton vyřazen z bojů o Stanleyův pohár. Zúčastnil se již dvanácti šampionátů a pomohl svému týmu k zisku tří zlatých, dvou stříbrných a třech bronzových medailí.

Letos byl Ovečkin dostupný celkem pro šest zápasů Ruska, bohužel se mu však příliš nedařilo. Zaznamenal pouze dva body za jeden gól a jednu asistenci.

Domácí Rusko se tak muselo smířit pouze s bronzovou medailí, když jim v semifinále vystavil stopku skvěle hrající tým Finska. Sborná nakonec zvládla alespoň zápas o třetí místo, když rozstříleli přemožitele české reprezentace – tým Spojených států.

Vítězná Kanada

Šampionátu nakonec dominoval favorizovaný obhájce titulu z loňského MS v Praze – Kanada, přestože se od ní očekával suverénnější postup. Javorové listy prohráli překvapivě ve skupině s Finskem a ve čtvrtfinále museli louskat těžký oříšek v podobě dalších seveřanů ze Švédska. Kanadský louskáček byl však nakonec vyroben z dostatečně ostrého železa a v semifinálovém utkání sehráli v zámořském derby nejatraktivnější zápas šampionátu s týmem USA. Když na konci druhé třetiny vedli Američané 3:2, začalo se na obzoru vyjasňovat největší překvapení turnaje. Kanaďané však ve třetí třetině rozpoutali ničivou bouři a otočili utkání ve svůj prospěch. Ve finále pak po taktickém výkonu udolali zarputilé Finy.

Nejlépe střílející tým

Kanada byla na turnaji rovněž nejlépe střílejícím týmem. Na číslo 46 se dotahoval domácí ruský tým, který však nakonec skončil o dva zářezy na druhém místě. Třetí Finsko pak na Kanaďany ztrácelo plných 9 branek. Český tým skončil s 28 trefami na pátém místě.

Nejlépe bránící tým

Nejlepší obranu měli Finové, jenž inkasovali pouze desetkrát o jeden gól méně než druzí Kanaďané. České mužstvo vybojovalo třetí příčku se 14 inkasovanými brankami, nutno však podotknout, že hrálo o dva zápasy méně než její největší rivalové.

Nejlepší hráči

Mezi hráči ovládla kanadské bodování trojice Rusů (Šipačov 18, Panarin 15, Dadonov 13).

O pozici nejlepšího střelce se dělili se 7 góly mladičký Fin Laine a Švéd Nyquist. Hned v závěsu se pak seřadilo celkem 6 hráčů se 6 trefami (Šipačov, Panarin, Dadonov, Mozjakin, Matthews, Hall). Mezi Čechy obstál nejlépe kapitán Tomáš Plekanec na 10. místě s pěti zářezy.

Pořadí nejlepších nahrávačů obsadili opět Rusové (Šipačov 12, Dacjuk 10, Panarin 9).

Úspěšnosti brankářských zásahů vévodil náš Dominik Furch s 96 procenty, statistika je však opět mírně zkreslená vzhledem k tomu, že Furch chytal pouze ve 3 zápasech na mistrovství. Hned za ním se umístili hrdinové finálového duelu – Fin Koskinen a Kanaďan Talbot s 94 procenty.

Nejtrestanější hráči

Nejtrestanějším hráčem se stal Lotyš Širokovs, který strávil na trestné lavici téměř polovinu jednoho utkání (29 minut). Za ním následuje Bělorus Šinkevič (27 minut), další Lotyš Keninš a Rus Jemelin (25 minut).

Světový pohár v Torontu

Mistrovství světa v Rusku však není největší ani poslední hokejovou akcí letošního roku. Již v září nás čeká prestižní Světový pohár v Torontu, kterého se zúčastní všichni světoví hráči, včetně těch z NHL. Český tým se však bude muset obejít bez Jaromíra Jágra, který dnes bohužel svojí účast definitivně odmítl. Turnaje se zúčastní celkem 8 týmů (Kanada, USA, Rusko, Finsko, Švédsko, ČR, Výběr Evropy a Výběr severoamerických hráčů do 23 let).

Loučíme se tedy s Moskvou a pomalu nabíráme zaoceánský kurz směrem k Torontu.