medaile MS v hokeji

MS v hokeji 1997 aneb největší bitka v dějinách

61. Mistrovství světa se konalo ve Finsku ve městech Helsinky a Tampere. Turnaj byl výjimečný především strukturou, ve které se hrál. Mezi nejsilnějšími týmy nechyběl ani obhájce titulu, tým České republiky.

V hlavním turnaji hrálo celkem 12 týmů rozdělených do dvou skupin. Týmy z prvního až třetího místa postoupily do semifinálové skupiny, týmy mezi čtvrtým a šestým místem postoupily do skupiny o udržení. Mužstva, která byla v semifinálové skupině na prvním a druhém místě postoupili do finále, které se hrálo na dva vítězné zápasy. Reprezentace na třetím a čtvrtém místě hrály o bronz. Není divu, že se tento systém již neopakoval.

Sestava České republiky na MS v hokeji 1997

Brankáři: Milan Hnilička, Roman Čechmánek, Martin Prusek.
Obránci: František Kaberle, Libor Procházka, Ladislav Benýšek, Jiří Šlégr, Vlastimil Kroupa, Jiří Veber, Jiří Vykoukal,
Útočníci: Viktor Ujčík, Jiří Dopita, Richard Žemlička, David Výborný, Robert Reichel, Robert Lang, Vladimír Vůjtek, Pavel Patera, Martin Procházka, Roman Šimíček, Rostislav Vlach, David Moravec, Ondřej Kratěna.
Trenéři: Ivan Hlinka, Slavomír Lener a Vladimír Martinec

Základní skupiny MS v hokeji 1997

Hráli jsme ve skupině A, která se hrála v Helsinkách. Svými výkony jsme navázali na MS v hokeji 1996. Hlavními tahouny se stali hráči AIK Stockholm Pavel Patera a Martin Procházka, kteří společně s Vladimírem Vůjtkem z Ässät Pori (Finsko) patřili k nejlepším útočníkům celého mistrovství.

Zápas Výsledek
Česko – Německo 2:1
Česko – Finsko 2:1
Česko – Slovensko 3:1
Česko – Rusko 2:3
Česko – Franci 9:3

V základní skupině jsme tak skončili na fantastickém prvním místě a nechali jsme za sebou i domácí Finsko.

Semifinálová skupina na MS 1997

V semifinálové skupině byl jeden hvězdný výběr vedle druhého. Posuďte sami – Česko, Kanada, Rusko, Finsko, USA a Švédsko. Do tabulky se započítávali zápasy ze základní skupiny, proto nás čekali "jen" tři utkání.

Česko – USA 3:4
Česko – Kanada 5:3
Česko – Švédsko 0:1

Podívejte se na největší bitku na MS v hokeji: Česko – Kanada

Ačkoliv jsme ve finálové šestce srdnatě bojovali, na finále to nestačilo. Ztráty bodů ze zápasů s USA a Švédskem nás poslaly až na 4. místo ve skupině a hráli jsme tak o bronz s Ruskem.

Zápas o bronz

Na rozdíl od finále se hrál zápas o 3. místo jen na jedno vítězné utkání.

Česko – Rusko 4-3 (2:1, 1:0, 1:2)

Branky: 10:24 Vlach (Kroupa), 12:21 Vůjtek (M. Procházka, Kroupa), 26:45 M. Procházka (Vůjtek, Patera), 58:10 Dopita (Reichel) – 15. Koroljuk (Krasotkin), 40:58 Jašin (Bucajev), 48:49 Prokopjev (Barkov, Fokin).

Utkání jsme do konce druhé třetiny měli pod kontrolou a díky brankám Vlacha, Vůjtka a Procházky jsme vedli 3:1. To by ale nebyl výběr sborné, aby ještě neudělal dusno. Hned v první minutě třetí třetiny skóroval Jašin a naše reprezentace se musela začít obávat o konečný výsledek. Ruský tlak sílil, až se 11 minut před koncem prosadil Prokopjev. Utkání přešlo do režimu "čekání na chybu" a vypadalo to, že diváci uvidí prodloužení. To se ale nechtělo hrát Jiřímu Dopitovi, který minutu a 50 vteřin před koncem po přihrávce Reichela skóroval a vystřelil tak české reprezentaci bronzovou medaili.

Finále

Finále se hrálo na dva vítězné zápasy. Utkala se v něm Kanada se Švédskem. Po zápase s naší reprezentací snad všichni fanoušci fandili evropskému týmu ze Skandinávie. To však nevyšlo. Kanada vyhrála 2:1 na zápasy a odvezla si z Finska zlaté medaile.

Kanada – Švédsko 2:3
Kanada – Švédsko 3:1
Kanada – Švédsko 2:1