MS v hokeji 1993

MS v hokeji 1993

V pořadí 57. mistrovství světa v ledním hokeji se konalo u našich sousedů v Německu. Centrem dění se tak staly stadiony v Mnichově a Dortmundu. Pro nás mělo toto mistrovství sladkou příchuť, jednalo se o první turnaj, kde se představila samostatná Česká republika. Mohli jsme si tak hned první rok po rozpadu Československa zahrát s těmi nejlepšími. Na rozdíl od nás Slovensko začínalo až v divizi C a museli si tam na svou premiéru na MS v hokeji počkat.

Na MS 1993 bylo dnes neuvěřitelných 32 týmů, které byly rozděleny do 3 skupin. Do play-off se však dostaly ostřílené týmy, které dnes patří mezi světovou špičku. Nechybělo Rusko, Finsko, Švédsko, Kanada, USA, Švédsko ani naše reprezentace. Jediným překvapením byl tým Itálie, se kterým jsme si poradili hned ve čtvrtfinále 8:1. Ale nepředbíhejme.

Naší reprezentaci vedl zkušený Petr Bříza, který se dokonce dostal do All Stars celého MS jako nejlepší gólman. V sestavě nechyběl ani dnešní moderátor hokejových přenosů Martin Hosták, který byl 10. nejproduktivnější hráč celého mistrovství.

 

Sestava České reprezentace na MS v hokeji 1993

Brankáři: Petr Bříza, Roman Turek, Zdeněk Orct

Obránci: Leo Gudas, Miloš Holaň, Drahomír Kadlec, Bedřich Ščerban, Antonín Stavjaňa, Miloslav Hořava, Aleš Flašar

Útočníci: Petr Rosol, Kamil Kašťák, Richard Žemlička, Jiří Kučera, Jan Čaloun, Petr Hrbek, Tomáš Kapusta, Otakar Janecký, Roman Horák, Martin Hosták, Radek Ťoupal, Jiří Doležal, Josef Beránek

Trenéři: Ivan Hlinka, Jaroslav Walter

 

 Jak jsme první MS zvládli?

Základní skupina pro nás byla formalitou. Náš tým porazil ve skupině 5-0 Německo, remizoval 1-1 s USA, porazil 3-1 Finsko, 2-0 Norsko a 6-2 Francii. Ztratili jsme tak jen jeden zápas.

Po vyhraném čtvrtfinále nad Itálií jsme však narazili na motivované Švédsko se kterým jsme prohráli 4-3 a o bronzovou medaili jsme si to rozdali s Kanadou. Ty jsme vyprovodili jednoznačným vítězstvím 5-1 a mohli jsme se tak radovat z naší první bronzové medaile.

Podívejte se na sestřih semifinálového utkání se Švédskem na MS v hokeji 1993.

 

Štítky: