8 Čechů mění v NHL dres

8 Čechů mění v NHL dres

V pondělí 2.3.2015 se uzavřely přestupy v NHL. Celkem 8 Čechů změnilo během posledních 14 dnů dres a nutno dodat, že kouč národního týmu Vladimír Růžička bude mít zamotanou hlavu. Ovlivní přesuny nominaci na MS v hokeji 2015?

„Vyměnili nám hráče, se kterými jsme trochu počítali. Ale nedá se nic dělat, čekali jsme, že se něco takového může stát,“ řekl Vladimír Růžička v rozhovoru pro IDNES.

Výměny Čechů v NHL

Marek Židlický

Trenér Růžička se ještě před koncem přestupů nechal slyšet, že právě Marek Židlický je jeden z jeho klíčových hráčů pro MS 2015. Ofenzivní obránce, který je výborný na přesilovky a dokáže se prosadit i gólově. V pondělí byl vyměněn z New Jersey, které nevypadá na playoff do Detroit Red Wings. Ti mají vysoké ambice a určitě pomýšlí i na Stanley Cup. Ale je to hokej, Detroit může vypadnout hned v prvním kole playoff a uvidíme Marka i v Praze.

Jaromír Jágr

Asi nejpřekvapivější výměna. Ne ve smyslu, že Jágr odešel z New Jersey, ale spíš z týmu do kterého šel. Koncem minulého týdne byl vyměněn na Floridu. Do týmu, který o jeho služby nejvíce stál, ale zároveň má v NHL méně zkušeností než právě Jarda. Porovnání zkušeností Jaromíra Jágra a Floridy si můžete přečít v našem článku. V případě, že by se Florida nedostala do playoff (je na hraně), bude mít Vladimír Růžička složitý úkol. Jaromír Jágr řekl po posledním MS v Minsku, že jeho reprezentační kariéra je u konce, ale nechal by si ujít domácí mistrovství světa?

Michal Neuvirth

27 letý Neuvirth na svůj první start za reprezentaci teprve čeká, ale svými výkony na sebe upozorňoval čím dál častěji. Sice nastupoval za poslední tým NHL Buffalo Sabres, ale svými výkony vyčníval nad ostatní. V pondělí se všechno změnilo. Při pondělní večeři u Sushi se dozvěděl z TV, že byl vyměněn do týmu New York Islanders. V brance Islanders řádí slovenský gólman Jaroslav Halák a vypadá to, že Neuvirth mu bude krýt záda. Vladimír Růžička má ale jedničku v brance jasnou, jak už řekl i oficiálně. Počítá s Alexanderem Salákem, který bránil českou síť i na loňském MS.

Zbyněk Michálek

Michálek vyměnil po třech letech Arizonu za St. Louis Blues. Starší z bratrů Michálků odehrál v NHL už skoro 700 utkání a nyní bude nastupovat za tým, který je jeden z adeptů na Stanley Cup. Zbyněk aktuálně nehraje kvůli otřesu mozku. Jeho zdravotní stav se zlepšuje, ale bruslit ještě nezačal. Letos pravděpodobně rozšíří počet svých zápasů v playoff NHL (20 utkání) a bude sledovat MS alespoň v televizi.

Tomáš Fleischmann

Už už to vypadalo, že by si rodák z Kopřivnice mohl zahrát v jednom týmu s Jaromírem Jágrem. Nestane se tak. Po čtyřech sezónách na Floridě má Tomáš nové angažmá a to v týmu kačerů z Anahaimu. Byl vyměněn za Danyho Heatleyho a výběr ve třetím kole letošního draftu. Anahaim je druhý v západní konferenci, takže má účast v playoff na dosah a Vladimír Růžička s ním nejspíš nebude moct počítat ani na domácí MS v hokeji.

Další výměny v NHL

Jiří Tlustý (z Caroliny do Winnipegu)

Radko Gudas (z Tampy Bay do Philadelphie)

Jiří Sekáč (z Montrealu do Anahaimu)

Jak ovlivní výměny MS v hokeji?

Ačkoliv většina hráčů přestoupila do týmů, se kterými pravděpodobně dostane do playoff, není jejich start na MS bez šance. Pokud jejich tým vypadne v prvním nebo dokonce i druhém kole, mistrovství světa stihnou. Otázkou však zůstane, jestli s nimi bude ještě Vladimír Růžička počítat.