Švýcarsko

Češi porazili Švýcarsko a vyhráli svou skupinu.

Napravit pošramocenou náladu ze zápasu s Dánskem. Zajistit si první místo ve skupině a vybojovat Moskvu jako dějiště čtvrtfinálového střetnutí. To byly hlavní úkoly českých hokejistů před jejich posledním skupinovým zápasem proti celku Švýcarska, který potřeboval zvítězit za tři body, aby mohl na poslední chvíli proklouznout do čtvrtfinálových bojů. Čekal se otevřený hokej s velkým množstvím šancí a gólu. Ten se nakonec dostavil a Češi po bláznivé přestřelce ve třetí třetině nakonec udolali svého soka 5:4.

Oproti zápasu s Dánskem nastoupil proti Švýcarsku úplně jiný tým. Češi dobře bruslili, hráli s dostatečným nasazením a v prvních deseti minutách mačkali reprezentanty helvétského kříže jako dobře uzrálou pomerančovou šťávu. Lahodného, sladkého doušku v podobě vstřelené branky se však nedočkali a tak udeřil soupeř.

Český tým měl již v minulých zápasech celkem značné problémy se střídáním. Již několikrát jsme darovali soupeři přesilovku za to, že jsme hráli v šesti lidech v poli. Jakoby se naši borci snažili tento nešvar nějakým způsobem vykompenzovat a tak jsme se ve 12. minutě ocitli na ledě tentokrát pouze se čtyřmi hráči v poli. Jeřábek přeslechl pokyn z lavičky, nenaskočil do hry a otevřel tím na pravé straně obrany zbrusu novou dálnici pro najíždějícího Hollensteina, který prostřelil Francouze mezi betony. V té chvíli postupovali Švýcaři do čtvrtfinále na úkor Dánů, kteří již měli svoje zápasy odehrané a fandili českému týmu, aby jim alespoň ziskem jednoho bodu vybojoval historický postup.

V 16. minutě vyloučil jinak velmi benevolentní švédský sudí obránce Du Boise za podražení Pastrňáka a naši hráli přesilovku. Tu jsme dokázali využít po 90 vteřinách. Kempného nahození tečoval v mezích pravidel zdviženou bruslí Birner a naši se dočkali trochu šťastného, ale zaslouženého vyrovnání.

Vsaďte si u Tipsportu

Bonusy: 150 Kč na hráčský účet a až 50000 Kč bonus na vklad.

Vsaďte si u Fortuny

Bonusy: 100 Kč na ruku nebo 300 Kč sázka bez rizika nebo bonus až 5000 Kč na vklad.

Ve druhé třetině se Švýcaři znovu provinili proti pravidlům a pykali za to. To když si to jeden z našich útočníků namířil mezi obránce Diaze s Blumem tak drze, že se nakonec ocitl v samostatném úniku. Diazovi nezbývalo nic než zatáhnout za záchranou brzdu v podobě hákování a rozhodčí nařídil trestné střílení. K nehorázné Švýcarské smůle byl však hákovaným hráčem specialista, nejlepší houslista mistrovství a odborník na penetraci betonů – Lukáš Kašpar. Je až s podivem jak má český, mostecký rodák své provedení dokonale natrénované. Již potřetí na mistrovství provedl svůj nájezd naprosto identickým způsobem a potřetí uspěl. Se zrakem pozorně upřeným na Berrovy betony se opět rozhodl pouze naznačit backhandovou kličku a místo toho vtěsnat puk do malinké skulinky mezi patkou gólmanské hole a pokládající se nohou švýcarského brankáře – 2:1.

Ve třetím dějství pak naši svého soupeře definitivně zlomili. Po vhazování ve švýcarském obranném pásmu sice helveťané vyhráli buly, ovšem poslali ji nešťastně před vlastní bránu přímo do bruslí Du Boise, od kterého se puk odrazil k dobře zorientovanému Zaťovičovi a ten střelou nad beton překonal Berru potřetí.

Švýcaři vědomi si toho, že musejí bezpodmínečně výsledek otočit ještě v normální hrací době se vrhli do útoku a dočkali se hned záhy. Po Kousalově sekání dorazil v přesilovce Du Boisovu střelu za Francouzova záda Moser a vykřesal tak pro svůj tým ještě jiskřičku naděje. Tu však v 50. minutě opět velmi rázně přihasil Tomáš Zohorna, který po chybě Švýcarů ve středním pásmu najížděl z úhlu osamoceně na Berru a golfákem poslal puk nad jeho pravý beton, prakticky do stejného místa jako předtím Zaťovič – 4:2.

V 56. minutě hráli Švýcaři přesilovku a rozhodli se, že se pokusí zápas zachránit předčasným power playem. V něm se však dostal k puku Jordán a obloučkem přes celé hřiště zarazil poslední hřebíček do Švýcarské rakve.

Naši však pod dojmem rozhodnutého utkání nechali ještě v závěru znovu Švýcari rozdýchat jejich beznadějný stav. Nejprve si Jeřábek tečoval Schneebergerovu střelu do vlastní sítě. V poslední minutě pak naši ve vlastní přesilovce nechali přihrát Hollenstaina před prázdnou bránu Andrigethovi a dovolili tak Švýcarům přiblížit se na rozdíl jediného gólu.

Další zářez už však Švýcaři z naší laxní hry nevyždímali a tak se může český tým radovat ze zaslouženého vítězství ve skupině a připravovat se na klíčové čtvrtfinálové utkání se Spojenými státy.

 

ČR

ČR

Švýcarsko

5 : 4

Švýcarsko

Góly:

5:4  (1:1, 1:0, 3:3)
17″ Birner (Kempný, Řepík)
25″ Kašpar
42″ Zaťovič
55″ T.Zohorna (Kousal, Kolář)
56″ Jordán
12″ Hollenstein (Andrighetto, Schappi)
46″ Moser (Du Bois, Trachsler)
56″ Schneeberger (Moser, Hofmann)
60″ Andrighetto (Hollenstein)

Sestavy:


1. formace 2. formace 3. formace 4. formace

Francouz
FRANCOUZ
Jeřábek
JEŘÁBEK
Jordán
JORDÁN
Pastrňák
PASTRŇÁK
Červenka
ČERVENKA
Plekanec
PLEKANEC
Berra
BERRA
Blum
BLUM
Diaz
DIAZ
Moser
MOSER
Niederreiter
NIEDERREITER
Trachsler
TRACHSLER

FRANCOUZ
JEŘÁBEK
JORDÁN
PASTRŇÁK
ČERVENKA
PLEKANEC
BERRA
BLUM
DIAZ
MOSER
NIEDERREITER
TRACHSLER

Francouz
FRANCOUZ
Šimek
ŠIMEK
Kolář
KOLÁŘ
Řepík
ŘEPÍK
Birner
BIRNER
J.Kovář
J.KOVÁŘ
Berra
BERRA
Geering
GEERING
Du Bois
DU BOIS
Hofmann
HOFMANN
Ambuhl
AMBUHL
Walser
WALSER

FRANCOUZ
ŠIMEK
KOLÁŘ
ŘEPÍK
BIRNER
J.KOVÁŘ
BERRA
GEERING
DU BOIS
HOFMANN
AMBUHL
WALSER

Francouz
FRANCOUZ
Kempný
KEMPNÝ
Kundrátek
KUNDRÁTEK
Kašpar
KAŠPAR
Zaťovič
ZAŤOVIČ
Kousal
KOUSAL
Berra
BERRA
Marti
MARTI
Y.Weber
Y.WEBER
Hollenstein
HOLLENSTEIN
Andrighetto
ANDRIGHETTO
Schappi
SCHAPPI

FRANCOUZ
KEMPNÝ
KUNDRÁTEK
KAŠPAR
ZAŤOVIČ
KOUSAL
BERRA
MARTI
Y.WEBER
HOLLENSTEIN
ANDRIGHETTO
SCHAPPI

Furch
FURCH
M.Doudera
M.DOUDERA
T.Zohorna
T.ZOHORNA
Jarůšek
JARŮŠEK
Filippi
FILIPPI
Faksa
FAKSA
Grossmann
GROSSMANN
Schneeberger
SCHNEEBERGER
D.Wieser
D.WIESER
M.Wieser
M.WIESER
Walker
WALKER

FURCH
M.DOUDERA
T.ZOHORNA
JARŮŠEK
FILIPPI
FAKSA
GROSSMANN
SCHNEEBERGER
D.WIESER
M.WIESER
WALKER