jaromir jagr

Česko – Finsko 14.5.

Téměř 1,9 milionem Čechů včera cloumali emoce. Český hokejový nároďák si poradil v natřískané O2 aréně s nevýrazným Finskem. Výběr Suomi měl po základní skupině – alespoň podle obdržených branek – nejlepší obranu. V 7 zápasech obdržel jen 9 branek a tak se čekala velká bitva. ČR ale po fantastickém výkonu nastřílela Finsku celkem 5 branek, vyhrála 5:3 a bude hrát o medaile! V sobotu od 15:15 vyzveme prozatím výbornou Kanadu.

Utkání, které mělo snad vše. Fantastickou diváckou kulisu, góly, vyloučení, obraty. Hned od prvních minut bylo vidět, že se Finové spoléhali především na výbornou defensivu. Postavili hradbu na modré čáře a český výběr střílel hlavně ze střední vzdálenosti. Finská obrana odolávala českým nájezdům do 9. minuty, kdy skvěle v rohu udržel puk Erat a přihrál do jízdy Janu Kovářovi, který se trefil střelou mezi betony Rinneho. Náš výkon skvělý výkon pokračoval. Nepouštěli jsme Finy do naší třetiny a snažili jsme se prokopat Finskou hradbou. V 18. minutě se ale dostal ke střele z otočky Ruutu, který vyrovnal na 1:1. Suomi jsme sice přestříleli v 1. třetině 12:4, do kabin se však šlo za stavu 1:1.

Druhá třetina byla o něco vyrovnanější a Finové ji začali výborně. Ve 4. minutě využil zmatků v naší obraně Jokinen a doklepl puk za záda Pavelce. To byl impulz pro české fanoušky a Jaromíra Jágra. Češi zvýšili tlak a díky tomu hráli několik přesilovek. Hned té druhé využil po sražené střele Voráčka Jágr, který zblízka backhandem zavěsil „pod víko“. V další přesilovce, tentokrát 4 na 3 se po vybojovaném puku před brankou dostal znovu Jak Kovář a nad celou republikou se ozvalo góóóóól. Česko si vzalo zpět vedení a tentokrát ho udrželo až do konce druhé třetiny.

„Když má Jarda formu, hraje úžasně a mužstvu to může hodně pomoct. Potřebuje ale dalších 20 hráčů, kteří pracují. A Jarda je jejich táta,“ říká Růžička.

Finsko poslal zpět do hry v 5. minutě třetí třetiny, kdy po krásné kombinaci vyrovnal Jágrův spoluhráč z Floridy Barkov. 15 minut před koncem se tak začínalo od nuly. Nebyl by to ale tým okolo Jardy Jágra, kdyby se o vítězství nepopral. A sám Jarda vybojoval 4 minuty před koncem zápasu puk v rohu kluziště po nepřesném rozehrání Finska, objel si branku P.Rinneho a střelou pod lapačku dostal puk do klece. Jágr byl odměněn za svou aktivitu a celá hala začala okamžitě skandovat jeho jméno. Nakonec do prázdné branky ztvrdil výhru českého týmu Sobotka a rozhodl, že letošní MS bude bráno jako úspěšné!

Sestava ČR

Pavelec – Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Němec, Čáslava, Krejčík – Voráček, Sobotka, Klepiš – Jágr, Novotný, Červenka – Erat, Jan Kovář, Vondrka – Simon, Koukal, Zaťovič

Česko – Finsko 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)

Branky: 9. Jan Kovář (Erat, Klepiš), 34. Jágr (Voráček, Jan Kovář), 36. Jan Kovář (Jágr, Voráček), 55. Jágr, 60. Sobotka – 18. T. Ruutu (Kontiola, Lepistö), 24. J. Jokinen (Lepistö, Donskoi), 45. Barkov (J. Jokinen)