Norsko

Česko – Norsko 12.4.2016

Český národ slaví vynikající úvod našich hokejistů na MS v ledním hokeji. Zítra od 15:15 čeká Vůjtkovu sestavu další důležitý zápas s Norskem. Po vítězství nad dvěma největšími rivaly – Ruskem a Švédskem chce náš mladý tým potvrdit dobrou formu a přiblížit se o další krok k prvnímu místu ve skupině A.

Vzájemná bilance

S tímto hokejovým trpaslíkem se příliš často neutkáváme, ale máme proti němu víc než dobrou bilanci. Z celkových 24 zápasů jsme 21 krát zvítězili, 2 krát remizovali a pouze jedenkrát jsme Norským vikingům odevzdali všechny tři body a to na slavném MS v Manheimu 2010, kdy nás tato prohra málem stála v historii nepamatované vyřazení ze základní skupiny.

Forma Norů

Norové se zatím na turnaji jeví vcelku slušně, ovšem los jim přiřadil na začátek papírově přijatelnější soupeře. Po neúspěšném vstupu v severském derby s Dánskem (0-3) porazili svého největšího konkurenta na postup do čtvrtfinále – Švýcarsko (4-3 v prodloužení) a svůj bodový zisk poté ještě rozšířili v zápase s Kazachstánem (4-2). V tabulce jim zatím náleží pátá, nepostupová příčka, ovšem oproti Švýcarsku, na které ztrácí 2 body, mají jeden zápas k dobru. O motivaci tedy mají postaráno měrou vrchovatou.

Největší hvězdy Norska

Norská lavička disponuje dvěma posilami z NHL. Vedle coloradského levého křídla Andrease Martinsena je zřejmě největším klenotem norského týmu – newyorský Mats Zuccarello, jenž v základní části NHL nasbíral z 81 odehraných zápasů velmi úctyhodných 61 bodů.  S kapitánskou páskou povede norský tým do boje Ole-Kristian Tollefsen. Tento velezkušený hokejista působil v minulosti půl dekády rovněž v zámoří.

Stav českého týmu

Oproti minulým zápasům byl překvapivě českými trenéry odhalen post brankářské jedničky. Mezi tyče se tentokrát postaví hrdina zápasu s Ruskem Dominik Furch, který ještě na šampionátu neokusil hořkost inkasovaného gólu.

Vladimír Vůjtek se dále rozhodl, že prozatím nebude na turnaj povolávat obránce Marka Židlického z New Yorku Islanders. Přestože má tým na soupisce ještě dvě volná místa do pole (zatím bylo zapsáno 7 obránců a 13 útočníků) a Marek Židlický by byl pro naši obranu famózní posilou, chce hlava české reprezentace dávat důvěru hráčům, jenž se připravovali s týmem celou dobu od začátku turnaje a s jejichž formou je český trenér zatím spokojen. Ze zámořských posil jsou však ještě ve hře zajímavá jména jako například Aleš Hemský, jehož Dalas zítra čeká rozhodující zápas druhého kola playoff se St. Louis, a také Tomáš Hertl, který se svým San Jose drží rovněž průběžný výsledek 3:3 proti Nashvillu.

Čeští hráči měli včera celodenní volno a věřme, že jsou po dnešním tréninku dobře připraveni na svou další výzvu a především, že v zápase, ve kterém jsou jasnými favority, neponechají nic náhodě, do soupeře se od začátku zakousnou, nepustí ho a vydolují další tři body.