Národní tým

Lotyšsko – Česko 7.5.2016 Report ze zápasu

Bezprostředně, po vynikajícím vstupu do turnaje MS čekal výběr české hokejové reprezentace další, tentokrát papírově slabší soupeř ze zemí bývalého Sovětského svazu – tým Lotyšska.

Vůjtkovi svěřenci ještě ani nestihli strávit nadšení ze zápasu proti Rusku a hned v úvodu připravili českým fanouškům další dávku euforie. Rychlé dvougólové vedení se však nakonec obrátilo, proti nim, doplatili na špatnou koncovku, nepodařilo se jim vstřelit třetí gól, který by soupeře definitivně uzemnil, a nakonec mohli být po obratu rádi, že ze zápasu odešli s pouhou jednobodovou ztrátou po vítězství 4:3 na samostatné nájezdy.

V české bráně nastoupil tentokrát (zřejmě dle předem domluveného plánu) Pavel Francouz, jenž nahradil na MS zatím nepokořeného Dominika Furcha.

Začátek zápasu byl nadmíru příjemný, už ve 4. minutě založili Červenka s Pastrňákem rychlý brejk za lotyšskou obranu, Plekanec se rozhodl, že prověří Masalskisovu připravenost, a přestože byl v samostatném úniku, propálil lotyšského brankáře golfákem takřka od modré čáry. Střela hráče Montrealu Canadiens sice nebyla dobře umístěná, ale byla natolik prudká, že Masalskis nestačil přirazit beton včas k ledu a inkasoval.

Chvíli nato se lotyšský Maris Bicevskis odhodlal narušit Koukalovu stabilitu před svojí bránou, použil k tomu však stylové podkopnutí a dostal dvě minuty. Plekancova útočná formace s Kašparem a Jeřábkem si pak s početní výhodou dokázala poradit hned záhy. Po sérii rychlých přihrávek putoval puk ze strany přes prostor za bránou až na hranici lotyšského brankoviště, kde se Plekanec nezalekl přímého souboje s Masalskisem – 2:0. Český ostrostřelec sice opět puk příliš neumístil, ten si však pod rukou lotyšského gólmana našel cestu za jeho záda i napodruhé.

Situace v lotyšské bráně v tu chvíli představovala rozsáhlý povánoční výprodej a Plekanec se tak mohl vžít do hlavní role krásného, pohádkového příběhu – Jak Honza lacino ke koláčům přišel. Nikdo však ještě netušil, že namísto rozdávání dalších pochoutek do našich úst sešle Masalskis na svou svatyni mocnou, nepropustnou kletbu, která vyústí v dlouhotrvající hladomor našich útočníků.

Ke konci první třetiny se začala projevovat lehká nedisciplinovanost našich hráčů a pustili tak Lotyše hned třikrát do početní výhody. Přestože jsme neinkasovali, znamenala častá hra v oslabení konec náporu a soupeř se tak mohl dostat zpět do hry.

Vsaďte si u Tipsportu

Bonusy: 150 Kč na hráčský účet a až 50000 Kč bonus na vklad.

Vsaďte si u Fortuny

Bonusy: 100 Kč na ruku nebo 300 Kč sázka bez rizika nebo bonus až 5000 Kč na vklad.

 

Ústřední postavou druhé třetiny byl jednoznačně Masalskis. Zkušený golman, který se účastní svého 14. MS v řadě vychytal postupně v obrovských šancích Zatoviče, Birnera, Kempného i Jarůška.

Česká obrana hájila své čisté konto na MS až do 36. minuty, kdy byla ve středním pásmu šikovně rozebrána dvojicí Redlihs, Džerinš. Druhý jmenovaný pak zatáhl puk do našeho obraného pásma a backhandem našel u levého kruhu volného Bukartse, který nedal Francouzovi sebemenší šanci.

I přes tuto komplikaci jsme však dostali příležitost znovu se do soupeře zakousnout. To když si Kenins vyšlápl na Kundrátka a zalil tak ledovou plochu krví našeho obránce. Jeho zákrok byl ohodnocen trestem 5 minut plus do konce utkání a Kundrátek musel být odveden na ošetřovnu. Dlouhá přesilovka však zůstala nevyužita a ve třetím dějství přišel trest.

Ve 49. minutě se provinil proti pravidlům Kašpar a Lotyši v přesilovce srovnali. Po Abolsově střele nedokázala česká čtveřice vyčistit prostor před Francouzem a Gargensons z dorážky pohodlně skóroval.

Dvě minuty a dvacet sekund před koncem vybojoval Bukarts u mantinelu kotouč proti dvěma našim hráčům, posunul jej na Džerinše, který vybídl před prázdnou bránou najíždějícího Michaela Redlihse k obratu skóre.

Vývoj událostí musel být pro fanoušky naprostým šokem, neboť času již zbývalo jen velmi málo a hrozba ztráty tří bodů se nad Českem vznášela proklatě nízko. V kritické době, naprostého zmaru však zaúřadoval um Michala Řepíka, který dokázal 58 sekund před koncem cíleně tečovat Jeřábkovo plácnutí do puku, jenž se tak ocitl v pravé šibenici Masalskisovy brány.

O vítězi tohoto dramatického duelu nerozhodlo ani prodloužení, a tak musely přijít na řadu samostatné nájezdy. Hned na ten první se postavil manheimský hrdina z roku 2010 Lukáš Kašpar a svým typickým způsobem zamíchal kotoučem tak rychle, že donutil Masalskise propustit puk mezi své betony. Po Abolsově neúspěšném nájezdu se hned trojici dalších střelců podařilo rychlým blafákem položit golmana na led, ale ani jeden z nich nezasunul kotouč do odkryté brány (Kovářovi se nepodařilo zvednout puk přes ležící Masalskisův beton, Gaugavinsh odjel do tak ostrého úhlu, že trefil jen boční konstrukci a Koukal orazítkoval backhandem tyč). A jelikož Bukartse v posledním nájezdu neposlechl puk takovým způsobem, že ani nevystřelil, zůstala Kašparova trefa z úvodu tou jedinou a rozhodující.

Český tým tedy nakonec horko-těžko potvrdil výhru proti Rusům, ale ztratil na turnaji svůj první bod a musí mu být jasné, že je v dalších zápasech potřeba zapracovat především na koncovce a disciplíně.

Lotyšsko

Lotyšsko

ČR

3 : 4

ČR

Góly:

3:4  (0:2, 1:0, 2:1)
36″ Bukarts (Džerinš, M.Redlihs)
49″ Girgensons (Abols, Daugavinš)
58″ M.Redlihs (Džerinš, Bukarts)
4″ Plekanec (Pastrňák, Červenka)
7″ Plekanec (Kašpar, Červenka)
60″ Řepík (Jeřábek, J.Kovář)
RN“ Kašpar

Sestavy:


1. formace 2. formace 3. formace 4. formace

Masalskis
MASALSKIS
Siksna
SIKSNA
Galvinš
GALVINŠ
Daugavinš
DAUGAVINŠ
Keninš
KENINŠ
Girgensons
GIRGENSONS
Francouz
FRANCOUZ
Jordán
JORDÁN
Jeřábek
JEŘÁBEK
Červenka
ČERVENKA
Pastrňák
PASTRŇÁK
Plekanec
PLEKANEC

MASALSKIS
SIKSNA
GALVINŠ
DAUGAVINŠ
KENINŠ
GIRGENSONS
FRANCOUZ
JORDÁN
JEŘÁBEK
ČERVENKA
PASTRŇÁK
PLEKANEC

Masalskis
MASALSKIS
M. Širokovs
M. ŠIROKOVS
Cibulskis
CIBULSKIS
M. Redlihs
M. REDLIHS
Bukarts
BUKARTS
Džerinš
DŽERINŠ
Francouz
FRANCOUZ
Kolář
KOLÁŘ
Šimek
ŠIMEK
Birner
BIRNER
Řepík
ŘEPÍK
J.Kovář
J.KOVÁŘ

MASALSKIS
M. ŠIROKOVS
CIBULSKIS
M. REDLIHS
BUKARTS
DŽERINŠ
FRANCOUZ
KOLÁŘ
ŠIMEK
BIRNER
ŘEPÍK
J.KOVÁŘ

Masalskis
MASALSKIS
Jerofejevs
JEROFEJEVS
Sotnieks
SOTNIEKS
Meija
MEIJA
Skvorcovs
SKVORCOVS
Indrašis
INDRAŠIS
Francouz
FRANCOUZ
Kundrátek
KUNDRÁTEK
Kempný
KEMPNÝ
T.Zohorna
T.ZOHORNA
Kašpar
KAŠPAR
Kousal
KOUSAL

MASALSKIS
JEROFEJEVS
SOTNIEKS
MEIJA
SKVORCOVS
INDRAŠIS
FRANCOUZ
KUNDRÁTEK
KEMPNÝ
T.ZOHORNA
KAŠPAR
KOUSAL

Freibergs
FREIBERGS
Abols
ABOLS
E. Kulda
E. KULDA
Bicevskis
BICEVSKIS
Furch
FURCH
Zaťovič
ZAŤOVIČ
M.Doudera
M.DOUDERA
Filippi
FILIPPI
Jarůšek
JARŮŠEK
Koukal
KOUKAL

FREIBERGS
ABOLS
E. KULDA
BICEVSKIS
FURCH
ZAŤOVIČ
M.DOUDERA
FILIPPI
JARŮŠEK
KOUKAL