kanada

Kanada ve finále MS 2016 porazila Finsko a obhájila zlato.

Do finále 80. MS v ledním hokeji postoupily Finsko a obhájce trofeje – Kanada. Oba týmy se spolu již setkaly v přímém souboji o první místo ve skupině B. Suomi tenkrát trochu překvapivě zvítězili po vynikajícím výkonu 4:1.

V rozhodujícím střetnutí se očekával souboj gólmanů. Oba dva si v průběhu turnaje vypracovali velmi dobrou úspěšnost zákroků. Kanaďan Talbot se držel na 93% a jeho protějšek Koskinen ještě o procento výš.

V roli hlavních sudí se představili domácí Rus Lazarev a Američan McIntyre.

Oba týmy si vzhledem k historickému vývoji poněkud prohodili role. Zatímco Finové se v minulosti prezentovali technickým, útočným hokejem, dnes je jejich hlavní doménou bojovnost a propracovaná defenziva s vynikající úspěšností v přesilových hrách. Kanaďané naproti tomu opustili svůj styl tvrdého, provokujícího týmu, který si snaží vzbudit u soupeře respekt fyzickou dominancí, a uchýlili se k technické preciznosti doprovázené nezvykle čistou hrou.

Úvod zápasu přinesl platonický tlak Kanady, ale do šancí se dostávali Finové. V 5. minutě obral v rohu kluziště Javorové listy o puk Mikhael Granlund, zpoza branky si vybruslil až před Talbota, ale mezírku mezi jeho betony nenašel. V 10. minutě se probíjel po levé straně Rantanen, jeho dobrou, křížnou střelu však s velkou noblesou ukořistila Talbotova lapačka.

Ve 12. minutě našlápl k sólu McDavid, jako dobře nažhavený diesel se prohnal přes střední pásmo, těsně před modrou předal puk Duchenovi, který zkoušel zápěstím prověřit Koskinena. Finové ovšem měli smůlu, přestože k Duchenovi přistoupili velmi zodpovědně hned tři hráči a nedovolili mu vystřelit, odrazil se puk od brusle jednoho z nich do strany, zpět na rozjetého McDavida. Ten si dokázal navzdory těsnému bránění Pyoreleho přehodit těsně před Koskinenem puk na forehand a přes padajícího gólmana napálit puk pod horní tyčku. Celá akce byla neuvěřitelně rychlá a odehrávala se vzhledem k velmi dobrému postavení Finů na neúměrně malém prostoru. Connor McDavid – reprezentant země s nejnižší hustotou na světě však dokázal zkrotit na pětníku divokého hřebce a svou šikovností otevřít skóre zápasu.

V 16. minutě mohl srovnat mladičký talent Laine, ale tváří v tvář Talbotovi si forehandovým blafákem slávu nevydobyl.

Ve druhé třetině se pokusili Kanaďané rozhodnout zápas, ale Koskinen neúnavně odolával. Nejprve se mu podařilo pokrýt špatně viditelnou Dumbovu střelu od modré a poté i vyškrábnout prudkou ránu O’Reillyho.

Ve 38. minutě měl v přesilovce největší šanci Finů Koskiranta, když dostal geniální přihrávku před prázdnou bránu, nedokázal však zvednout kotouč a Talbot fantastickým rozštěpem rozplakal celou Skandinávii.

V závěru třetiny pak ještě Koskinen odmítl Kanadský gól do šatny, když ramenem odklonil Mathesonovu střelu do vinglu.

Ve třetím dějství už měli Kanaďané hru pod kontrolou. Nikam se nehnali, pečlivě bránili a pustili Finy jen do sporadického, neškodného tlaku. V poslední vteřině zápasu pak ještě při finské hře bez brankáře pečetil triumf Javorových listů střelou do prázdné brány Duchene a odstartoval tak grandiózní kanadské oslavy.

Zámořský tým se tak stal vládcem moskevského Ledového paláce v Parku legend.

 

Finsko

Finsko

Kanada

0 : 2

Kanada

Góly:

0:2  (0:1, 0:0, 0:1)
12″ McDavid (Duchene)
60″ Duchene (Marchand)

Sestavy:


1. formace 2. formace 3. formace 4. formace

Koskinen
KOSKINEN
Pokka
POKKA
Lindel
LINDEL
Laine
LAINE
J.Jokinen
J.JOKINEN
Barkov
BARKOV
Talbot
TALBOT
Rielly
RIELLY
Tanev
TANEV
Scheifele
SCHEIFELE
Stone
STONE
O'Reilly
O’REILLY

KOSKINEN
POKKA
LINDEL
LAINE
J.JOKINEN
BARKOV
TALBOT
RIELLY
TANEV
SCHEIFELE
STONE
O’REILLY

Koskinen
KOSKINEN
Hietanen
HIETANEN
Jaakola
JAAKOLA
Komarov
KOMAROV
M.Granlund
M.GRANLUND
M.Koivu
M.KOIVU
Talbot
TALBOT
Murray
MURRAY
Ellis
ELLIS
Marchand
MARCHAND
Duchene
DUCHENE
McDavid
MCDAVID

KOSKINEN
HIETANEN
JAAKOLA
KOMAROV
M.GRANLUND
M.KOIVU
TALBOT
MURRAY
ELLIS
MARCHAND
DUCHENE
MCDAVID

Koskinen
KOSKINEN
Othamaa
OTHAMAA
Kivisto
KIVISTO
Pyorala
PYORALA
Aho
AHO
Koskiranta
KOSKIRANTA
Talbot
TALBOT
Matheson
MATHESON
Ceci
CECI
Hall
HALL
Perry
PERRY
Brassard
BRASSARD

KOSKINEN
OTHAMAA
KIVISTO
PYORALA
AHO
KOSKIRANTA
TALBOT
MATHESON
CECI
HALL
PERRY
BRASSARD

Rantanen
RANTANEN
Pihlstrom
PIHLSTROM
T.Sallinen
T.SALLINEN
Domi
DOMI
Dumba
DUMBA
Gallagher
GALLAGHER
Jenner
JENNER
Reinhart
REINHART

RANTANEN
PIHLSTROM
T.SALLINEN
DOMI
DUMBA
GALLAGHER
JENNER
REINHART