Česká hokejová reprezentace

Češi dali Švédům náskok, přesto slaví výhru

Švédsko versus Česko – to je zápas, ze kterého má tuzemský fanoušek většinou obavy. Tvrdá a propracovaná severská obrana se schopností rychlého přechodu do útoku našim kreativním hráčům většinou moc nesedí. A podobně to vypadalo i v úvodu pondělního duelu v Moskvě. Čechům se hrubě nevydařila první třetina, pak ale začali lépe bruslit a svírat svého protivníka pod krkem, což nakonec vedlo k famóznímu obratu a velmi cenným třem bodům.

Oba týmy postavily do brány úspěšnější muže z přípravného znojemského dvojzápasu (2:7, 7:1). Namísto rozstřílených Fasta s Furchem nastoupili Markstrom a Francouz.

Jedním z předsevzetí Vůjtkova týmu bylo – hrát čistě a nedopouštět se nedovolených zákroků, neboť Švédské přesilové hry se jevily po zápase s Dánskem jako smrtící. Leč tento plán se nám dařilo naplňovat rovných 50 vteřin, kdy německý rozhodčí Daniel Piechaczek odpískal hákování Kovářovi. Hned šest minut na to si náš tým pomohl hrou v šesti lidech a dostal další dvě minuty.

Ve chvíli kdy už to vypadalo, že své úvodní prohřešky přežijeme bez úhony, přišel trest. Wennberg zatáhl puk do našeho obranného pásma, zasekl puk u mantinelu, vrátil jej na modrou, ze které nahazoval Erik Gustafsson a tečující Robert Rosen poprvé rozezvonil gólovou sirénu za Francouzovými zády.

Naši pouštěli Švédy až příliš často do přečíslení a nebezpečných nájezdů.  Při troše smůly tak mohlo být rozhodnuto již v prvním dějství. Čeští „playeři” se už snad s oddechem viděli v šatně, když v tom se v oslabení, 15 sekund před koncem rozhodl otestovat naši obranu Sjogren a sám byl možná překvapen její propustností. Po propadu Řepíka na útočné modré ujel našim obráncům do brejku dva na jednoho, přihrál přes osamoceného Kempného na Lundberga, který svou backhandovou kličku provedl tak rychle, že byl Francouz nucen otevřít vrata do svého království takřka dokořán – 2:0.

Vsaďte si u Tipsportu

Bonusy: 150 Kč na hráčský účet a až 50000 Kč bonus na vklad.

Vsaďte si u Fortuny

Bonusy: 100 Kč na ruku nebo 300 Kč sázka bez rizika nebo bonus až 5000 Kč na vklad.

Do druhé části však nastoupil český tým jako vyměněný. Ve 27. minutě jsme využili blíže postavené střídačky ke švédské útočné třetině a usadili jsme se v ní tak dlouho až soupeř našemu náporu podlehl. Jeřábek přihrál za bránu Červenkovi, který zamíchal pukem i švédskými bránícími hráči a vybídl Pastrňáka k premiérové trefě na MS. Bostonský forward před bránou chytře odskočil obránci Larssonovi a rychlým příklepem umístil kotouč do horní škvíry Markstromovi svatyně.

Ve 34. minutě posunul Birner puk na modrou Jeřábkovi, jenž cíleným nahozením na Kováře započal nádherný hokejový moment. Nikým neatakovaný magnitogorský centr si elegantně pustil puk mezi brusle a zadovkou do něj šťouchl tak šikovně, že vymetl opačný kout branky než předtím Pastrňák. V doprovodu trefného komentáře Roberta Záruby : “Kovář, gól! Tahle kovadlina ková perfektně!“, jsme se tak mohli radovat z fantastické vyrovnávací trefy.

Ve 38. minutě utekl při švédské přesilovce kotouč Wennbergovi a Birner se v oslabení vydal na výlet do Švédského obranného pásma. Obránce Gustafsson si ve snaze zblokovat jeho střelu lehl na led příliš brzy a dal tak našemu útočníkovi šanci najet si do lepší pozice. Birnerova dělovka zápěstím málem urazila Markstromovi hlavu, prosvištěla vedle jeho levého ucha, odrazila se od zadní tyčky jeho brány a doslova rozkmitala brankovou kameru. Video-rozhodčí bez váhání gól potvrdil a my se radovali ze zaslouženého obratu.

Ve třetí části se švédové snažili dostat do náporu, ale český tým dokázal odolat a neustále zavářel svými protiútoky. Obránce Jordán dokonce v jednom okamžiku zastavil za cenu sebeobětování švédskou střelu vlastním obličejem (naštěstí za pomoci plexiskla).

Nový hrdina českého národního týmu Michal Birner, si pak v 55. minutě po Řepíkově vynikajícím forčekingu takřka přes kopírák zopakoval svou gólovou akci z druhé třetiny a zasadil soupeři poslední ránu z milosti. Švédové se pak ještě uchýlili k nečekanému tahu a zkoušeli zachránit zápas dlouhým, pětiminutovým power-playem, ve kterém se mohl zapsat do historie gólman Francouz, který se po obloučku přes celé hriště málem stal prvním skórujícím gólmanem na MS. Přestože jsme v tomto dlouhém početním oslabení nedokázali dopravit puk do švédské brány, udrželi jsme vedení až do konce a dosáhli důležitého vítězství nad posledním z papírově nejsilnějších soupeřů.

Pokud budeme v podobném duchu pokračovat i proti zbylým týmům, můžeme dosáhnout důležitého prvenství ve skupině A, čímž bychom získali přijatelnějšího soupeře pro klíčový čtvrtfinálový duel. Trenér Vůjtek však zatím s úsměvem na tváři krotí přehnané emoce a očekávání a upozorňuje na to, že vynikající výsledky českého týmu zatím matematicky zaručují pouhou záchranu a jistotu udržení mezi nejlepší šestnáctkou účastníků MS.