hokejový puk

Martin Ručinský – srdcař do kabiny

Martin Ručinský se narodil 11.března 1971 v Mostě. Hráč se skvělým bruslařským stylem a dokonalým skluzem. I ve 43 letech skvěle zvládá rychlé tempo světového hokeje – dal zabrat i ruským mladíkům v zápase Euro Hockey Tour (Česko-Rusko).

Jaké dresy oblékal?

S velkým hokejem začínal v HC Litvínov. Tam odehrál 3 sezóny než si ho našel v roce 1991 slavný Edmonton Oilers v NHL. Ten ho však poslal obratem i s kufry na svou farmu, do týmu Quebec Nordiques. Po třech letech v nižší zámořské soutěži si odskočil na jednu sezónu zpět do extraligy. A udělal dobře. Hned se mu podařilo získat v roce 1995/1996 titul s HC Vsetín. Netrvalo dlouho a sáhl po něm Montreal Canadians, který Růču neposlal na farmu, ale nechal si ho pro velkolupou NHL, kde Ručinský strávil jeho nejhezčích 6 let v zámoří. 

Poté začal týmy střídat. Zahrál si za Dallas, Rangers, St. Louis i Vancouver. Slavný Stanley Cup se Martinovi získat nepodařilo. V roce 2008 ukončil putování po USA a Kanadě a vrátil se zpět do ČR. Nastupoval 3 sezóny za HC Sparta Praha a pak se vrátil do svého srdcového klubu, HC Litvínov.

Víte, že Martin Ručinský

  • se letos vrátil do reprezentace po 9 letech
  • se stal nejstarším hráčem, který nastupoval za reprezentaci (43 let, 331 dní)
  • nosí brusle o jedno číslo a půl menší než je velikost jeho nohy
  • má stejné nárameníky už od roku 1989

Martin Ručinský a jeho medaile v reprezentaci

Velký turnaj v mezinárodním hokeji ho čekal na přelomu let 1990 a 1991. Nastoupil na mistrovství světa juniorů za Československo. S týmem se mu tehdy podařilo získat bronzovou medaili. O dva měsíce později už naskočil do reprezentačního A-týmu. S naší repre se mu podařilo získat 3 zlaté medaile z MS (roky 1999, 2001 a 2005), jednu zlatou na Zimních olympijských hrách v Naganu 1998 a bronz na olympiádě v Turíně. V roce 2006 ukončil reprezentační kariéru. Po neuvěřitelných 9 letech se však vrátil. Zahrál si utkání EHT proti Rusku a vypadá to, že si zahraje i domácí mistrovství světa v Praze 2015.

"Beru ho do reprezentace s tím, že mu věřím. Určitě to zvládne. A druhá věc, která je pro mě strašně důležitá, je pro mě Martin důležitý jako zkušený hráč do kabiny," řekl po telefonu Růžička Aktuálně.cz.

Martin Ručinský ve Všechnopárty Karla Šípa

 

zdroj: wikipedia