Česká hokejová reprezentace

Martin Zaťovič

Martin Zaťovič (*25. ledna 1985), třicetileté křídlo z Přerova, aktuálně hrající v KHL za tým HC Lada Togliatti je dalším aspirantem na letošní Mistrovství světa v ledním hokeji v Praze a Ostravě.

Srdcař, který jen tak klub nevymění

Od roku 1999 nastupoval za mládežnické týmy v nižších soutěžích. V roce 2005 byl povolán do extraligy za HC Energie Karlovy Vary, se kterou si zahrál třikrát i play-off. V roce 2009 dosáhl s týmem i na první místo v extralize, čímž jen potvrdil své nesporné místo v manšaftu.

Zatím svůj životní zápas předvedl v play-off za Karlovy Vary proti Mladé Boleslavy, v sezóně 2011-2012, kde se mu podařilo během zápasu nastřílet soupeři čtyři branky. Ve stejném roce nahradil dosavadního kapitána Václava Skuhravého a stal se tahounem Karlových Varů s céčkem na prsou. Své funkce se zhostil na jedničku a v sezóně 2013-2014 se stal nejproduktivnějším hráčem týmu. 

Po úspěšné sezóně Martina čekal přestup do KHL, do klubu HC Lada Togliatti. Chvilku bojoval s ruštinou, ale brzy si zvykl jak na jazyk, tak i na poměry "menšího" ruského města (700tis obyvatel). Hlavní doménou města i týmu Togliatti je tamní automobilka Lada. 

HC lada Togliatti měla v roce 2010 finanční problémy a nevyhovující stadion, proto musela ze soutěže odstoupit. V loňském roce dokončili rekonstrukci svého stánku, našli sponzory a do nejvyšší ligy se vrátili. Lada má tak nový tým, ve kterém si vše sedá. Do play-off se sice nedostali, ale v čele s Martinem Zaťovičem určitě promluví do bojů příští ročník.

Martin Zaťovič a jeho reprezentační kariéra

Útočník s levostranným držením hole, se zúčastnil přípravy v roce 2014 na světový šampionát Euro hockey Chalange. Následně se zúčastnil Švédských hokejových her, udělal dojem a dostal se tak do povědomí kouče Vladimíra Růžičky. V loňském roce byl nominován na své první mistrovství světa (Minsk, 2014). Na šampionátu vstřelil dvě branky, ale po prohře se Švédskem zbyla na celou českou reprezentaci jen bramborová medaile.

Martin Zaťovič je pro tým důležitý svým důrazem v brankovišti. To předvedl i v zápase s Francií na MS 2014.