Česká hokejová reprezentace

Radek Smoleňák

Radek Smoleňák se narodil v Praze (*3.prosince 1986), ale své hokejové dovednosti piloval na Kladně. Hrál za kladenské mládežnické a juniorské celky od roku 2000 až do roku 2004. Radek je statný útočník se 190 cm a 95 kg. Společně s Rostislavem Kleslou patří k reprezentantům, kteří nejsou pro ránu daleko.

Smoleňákův boj o NHL

V roce 2005 byl draftován jako 74. hráč v pořadí draftován týmem Tampa Bay Lightning a jeho jízda po zámoří mohla začít. Začala ale nejprve po nižších hokejových ligách. Jeho cesta začala v OHL, kde nastupoval za tým Kingston Frontenacs, pokračoval Americkou hokejovou ligou – AHL za týmy Springfield Falcons a Norfolk Admirals a východopobřežní hokejovou ligou – ECHL za týmy Johnstown Chiefs a Mississippi Sea Wolves. Slavnou NHL si zahrál až v sezóně 2008-2009. A to pouze šest zápasů za Tampa Bay Lightning a následující sezónu přidal jeden zápas za Chicago Blackhawks. Zbytek sezóny 2009-2010 odehrál opět v AHL za Norfolk a přidal i zkušenost z Abbotsford Heat. Pak Smoleňáka putování po zámoří přestalo bavit a vrátil se zpět do Evropy.

Radek Smoleňák hrál sice za Chicago jen jedno utkání, ale stihl i jeden fight

Putování po Evropě

Následovala cestě zpět do Čech, kde si v sezóně 2010-2011 zahrál Extraligu za Spartu Praha, kde se mu dařilo, a nastřílel 15 branek a jeden gól přidal za Kladno, které v té době hrálo o umístění. 

V sezóně 2011-2013 odjel do Finska, kde si zahrál za Assat PORI a Pelicans LAHTI, kde zaujal svou tvrdou hrou a byl tak osloven zahrát si v KHL za tým Torpedo Nizhny Novgorod, kde nikomu neuhnul a dominoval hlavně svou tvrdou hrou. Sezónu dohrál ve Švédském Timra IK, za kterou nastupovali v sezóně 2013-2014. Bohužel i v takové zemi jako je Švédsko, se finanční potíže nevyhnout ani těm největším klubům, a tak po vynikající výkonech v předešlých letech, se tým propad až do druhé nejvyšší soutěže a začalo to s financováním týmu být nahnuté. Dokonce se situace natolik zhoršila, že se představitelé města Timry vyjádřili, že se nadále nebudou podílet na financování provozu domácí E.ON arény. Po Timře vystřídal ve Finsku ještě kluby Pelicans Lahti, TPS Turku a v současné době hraje za MODO.

Reprezentace

V sezóně 2013-14 se Radek Smoleňák dostal na svůj první start za českou seniorskou reprezentaci. Nadcházející šampionát Karjala Cup pro něj znamenal dvě branky ze tří zápasů a upevnil si tak roli v národním týmu. Vladimír Růžička v něm vidí osobnost a schopnost vyburcovat spoluhráče. I proto si získal pozici kapitána repre, v letošní sezóně nevynechal ani jeden zápas.

Před přípravnými utkáními na MS má na svém kontě 15 zápasů a vstřelil dvě branky. Jeho cíl je jasný, zahrát si šampionát v Praze a Ostravě. Co myslíte, podaří se to Radkovi?