rusko-kovalchuk

Česko – Rusko 6.5.2016

Do startu jubilejního osmdesátého MS v ledním hokeji již zbývají pouhé hodiny a čeští fanoušci netrpělivě vyhlížejí reprezentační premiéru Vůjtkova mužstva. Na horké moskevské půdě nás čeká jeden z našich největších před i po-listopadových protivníků – domácí tým Ruska.

Přestože oba národy patří dlouhodobě ke světové špičce, je sbor domácích „playmakerů“ jasným favoritem. Čechům chybí mnoho důležitých opor z NHL a drtivá většina našich hráčů má jen minimum mezinárodních zkušeností.

Rusko je od roku 1993 našim druhým nejméně oblíbeným soupeřem, hned po Švédsku. Z celkových 122 zápasů jsme odešli 65 krát poraženi a získali pouze 50 výher a 7 remíz, což představuje procentuelní úspěšnost kolem 46%.

Bilance letošní sezóny je však o něco nadějnější. Dvakrát jsme totiž dokázali porazit ruská šídla na nájezdy, jednou v normální hrací době a jednou jsme těsně podlehli.

To, že se koná letošní světový šampionát právě v Rusku a českým trenérem je Vladimír Vůjtek může evokovat jednu velmi smutnou symboliku. Bylo to totiž v Ruské Jaroslavli, kde postihla český hokej jedna z největších katastrof v historii. Na tamním letišti se těsně před začátkem nové sezóny KHL zřítil 7. září roku 2011 během startu letoun s třemi českými a jedním slovenským reprezentantem na palubě.  Zlatí hrdinové z mistrovství světa 2010 – Jan Marek a Karel Rachůnek zahynuli společně s Josefem Vašíčkem a jednou z největších slovenských hvězd Pavolem Demitrou. Na palubě tenkrát zemřel i celý tým Lokomotivu Jaroslavl společně s realizačním týmem jehož součástí byl ještě několik měsíců před katastrofou i aktuální český trenér Vladimír Vůjtek. Neúspěšná pouť v boji o Gagarinův pohár sezony 2010-2011, po které přišla výměna trenéra, mu tenkrát s největší pravděpodobností zachránila život.

Vsaďte si u Tipsportu

Bonusy: 150 Kč na hráčský účet a až 50000 Kč bonus na vklad.

Vsaďte si u Fortuny

Bonusy: 100 Kč na ruku nebo 300 Kč sázka bez rizika nebo bonus až 5000 Kč na vklad.

 

Jaroslavlská letecká tragédie jakoby odstartovala pozvolný úpadek českého národního týmu. Na zlaté medaile z mistrovství světa již čekáme šestým rokem a na medaili méně cenného kovu rokem čtvrtým, což je pro nové, mladé, české hráče dobrou výzvou poprat se v Rusku o prolomení této negativní statistiky a zároveň případným úspěchem uctít památku svých slavných českých a slovenských předchůdců.

Na rozdíl od pražské O2 arény, která je pro český tým již čtvrtým zápasem zakletá, je nový moskevský Ledový palác pro naše hokejisty prozatím místem blaha a úspěchu. Na tomto novém stadionu zatím česká reprezentace vždy zvítězila a loňského prosince zde na Channel 1 Cupu porazila jak Rusy, tak Švédy. Bylo by tedy fantastické, kdyby se našim chlapcům podařilo tuto úspěšnou sérii držet, co nejdéle.

Přímý přenos vysílá od 19:15 ČT4 Sport s komentářem Roberta Záruby a Martina Hostáka. Zápas můžete sledovat například na skvělé tv s OLED displejem LG 55EG910V.