cesko_svedsko

Česko – Švédsko 9.5.2016

Po nedělním odpočinku se vrací reprezentační výběr českých hokejistů do Ledového paláce v Moskvě, aby zde od 19:15 změřil síly s nejtěžším a nejnepříjemnějším soupeřem – s týmem Švédska.

Hokejisté Tří korunek jsou pro Česko strašákem z dlouhodobého i krátkodobého hlediska. Od založení samostatné České Republiky jsme s nimi sehráli celkem 128 zápasů, z nichž jsme 71 krát odešli poraženi, 7 krát jsme remizovali a 50 krát zvítězili. Mezi hokejovými národy bychom nenašli soupeře s horší bilancí. Úspěšnost se pohybuje kolem 44%.

Navíc jsme Švédy nedokázali již 4 roky na velkém turnaji porazit. Naposledy jsme je pokořili ve Stockholmu 2012, kdy jsme ve čtvrtfinále ukončili výsledkem 3:4 jejich spanilou jízdu za domácím triumfem.

Přípravné zápasy z letošního roku o výhlídkách na dnešní duel také mnoho nenapovídají. Ve znojemském dvojzápase (devět dní před startem šampionátu) jsme nejprve utržili drtivou porážku 2:7, abychom poté zabrali a v odvetě Švédy rozstříleli poměrem 7:1.

Na turnaji zatím Švédové nepřesvědčují na sto procent. Podobně jako český tým ztratili bod s Lotyšskem, když se trápili střelecky a svého protivníka udolali až na nájezdy 2:1. Ve včerejším utkání s Dánskem sice Švédové prohrávali, ale pak předvedli více než nadprůměrnou hru v přesilových hrách a zvítězili pohodlně 5:2, přičemž v početní výhodě se trefili hned čtyřikrát.

Vsaďte si u Tipsportu

Bonusy: 150 Kč na hráčský účet a až 50000 Kč bonus na vklad.

Vsaďte si u Fortuny

Bonusy: 100 Kč na ruku nebo 300 Kč sázka bez rizika nebo bonus až 5000 Kč na vklad.

Švédové jsou v historii devítinásobnými mistry světa a letošní triumf v Rusku by tedy byl jejich jubileem. Přestože se loňského světového šampionátu v Praze zúčastnili pouze 3 hráči, má Tre Kronor v Moskvě o něco zkušenější kádr než Češi. Paru Martsovi se sice podobně jako dalším trenérům nahromadilo veliké množství omluvenek, dorazilo však celkem 6 posil z NHL a vedle brankáře Markstroma z Vancouveru jsou v týmu ještě 3 mistři světa z roku 2013. Roli kapitána bude plnit velezkušený, šestatřicetiletý Jimmie Ericsson ze Skelleftey. Nováčkem ve švédském týmu je pouze Erik Gustafsson z Chicaga.

Z českého týmu visí v dnešním zápase otazník nad mladičkým bostonským útočníkem Davidem Pastrňákem, který v neděli namísto tréninku hojil lehké zranění ze zápasu s Lotyšskem. Neprozrazen zůstal tradičně post golmanské jedničky. Můžeme jen spekulovat, zda dostane opět příležitost Lotyšema třikrát pokořený Pavel Francouz a nebo zatím na šampionátu neprůstřelný Dominik Furch. Nutno podotknout, že ani jeden z našich brankařů zatím nezklamal: Francouz měl proti Lotyšsku výrazně těžší pozici, protože nebyl v takovém zápřahu jako Furch proti Rusku a šance, které si proti němu Lotyši vypracovali byly jen těžko řešitelné.

Pokud by se Čechům dnes podařilo Švédy porazit, přiblížili by se výrazně k výhodnému prvnímu místu ve skupině a maximalizovali by tak pravděpodobnost vyhnout se ve čtvrtfinále hrůzo-silné Kanadě. Oba týmy mají zatím v tabulce pět bodů a na vlas stejné skóre 7:3. Dělí se tak o první místo ve skupině A. Švédy však ještě čeká zápas s domácím Ruskem, který již mají Češi zdárně za sebou.

Takže dnes od 19:15 by měl každý správný fanoušek alespoň zmáčknout palec a popřát našim klukům štěstí a úspěch. Češi do toho!