Švýcarsko

Česko – Švýcarsko 17.5.2016

V úterý od 11:15 čeká české hokejové bohémy poslední zápas základní skupiny A. Po nevydařeném představení s Dánskem musejí naši hoši zachraňovat první místo ve skupině tříbodovým ziskem se Švýcary. Ti však potřebují získat rovněž plnou bodovou nadílku, aby si naopak vydobyli účast ve čtvrtfinále na úkor Dánska.

Místo a soupeř pro čtvrtfinále

Můžeme tedy čekat velmi otevřený hokej. S remízou může kalkulovat pouze český tým, kterému by zisk jednoho bodu zaručil jistotu čtvrtfinálového duelu hraného v moskevském Ledovém paláci. V případě prohry a následného vítězství Švédska nad Ruskem bychom museli své současné stanoviště opustit a cestovat ke svému čtvrtfinálovému utkání do Petrohradu.

Co se týče čtvrtfinálového soupeře, jsou ve hře celkem tři varianty. Naše reprezentace má již v tuto chvíli zajištěno nejhůř druhé místo ve skupině A. Jestliže neudržíme první příčku, což se stane v případě, že získáme ze zápasu se Švýcarskem méně bodů než Rusové se Švédskem anebo prohrajeme, bude našim čtvrtfinálovým soupeřem Německo. V případě úspěchu a vítězství ve skupině se střetneme s jedním z dvojice USA-Slovensko, jenž spolu sehrají rovněž od 11:15  duel o přímý postup. Slováci potřebují k postupu zvítězit v normální hrací době za tři body, v opačném případě postoupí Spojené státy.

Vzájemná bilance

Přestože Švýcaři nepatří mezi nejužší hokejovou špičku naše vzájemná bilance s nimi není příliš veselá. Z celkových 35 zápasů jsme s nimi již 13 krát prohráli, 2 krát remizovali a 20 krát zvítězili. Procentuelně je tak naše bilance s nimi horší než například s Kanadou.

Síla Švýcarského mužstva

Švýcarský tým patří do tzv. druhé vlny hokejových velikánů. Velmi často postupují do čtvrtfinále, ale nedosahují kvalit ani pověsti Ruska, Kanady, USA, ČR nebo severských gigantů z Finska či Švédska. Aktuálně však jejich reprezentace prochází podobně jako náš tým generační obměnou. Devět hráčů hraje na MS poprvé, naproti tomu jsou však v týmu zkušení matadoři jako např. Niederreiter, jenž reprezentoval svůj hokejový národ na MS již třináctkrát za sebou.

Vsaďte si u Tipsportu

Bonusy: 150 Kč na hráčský účet a až 50000 Kč bonus na vklad.

Vsaďte si u Fortuny

Bonusy: 100 Kč na ruku nebo 500 Kč sázka bez rizika nebo bonus až 5000 Kč na vklad.

Na tomto šampionátu však zatím Švýcaři své papírové ambice nepotvrzují na sto procent. Již čtyřikrát skončilo jejich utkání v normální hrací době nerozhodným výsledkem z toho dvakrát se jely samostatné nájezdy.  Po úvodních prohrách s Kazachstánem na nájezdy a s Norskem v prodloužení vybojovali rovněž v nastaveném čase důležité vítězství nad aktuálním rivalem o postup – Dánskem. Poté dokázali urvat tři body v zápase proti Lotyšsku, dostali výprask od domácí Sborné a ve svém zatím posledním zápase si zachránili alespoň teoretickou šanci na postup, když vybojovali jeden bod proti Švédům. Na Dány, kteří již mají všech 7 zápasů odehráných, tak ztrácejí tři body a mají výhodu lepšího vzájemného zápasu. V utkání proti nám tedy musejí bodovat naplno, pokud nechtějí letět domů.

Stav českého týmu

Naši hráči si snaží po nedělním neúspěchu udržet dobrou náladu a zdravé sebevědomí. Šanci na první místo mají zatím stále pevně ve svých rukách, je však otázkou, zda je tato pozice pro naše barvy stále ještě výhodná. Případná čtvrtfinálová konfrontace s Německem, kteří jsou již najisto třetí, by se totiž mohla jevit lépe než souboj se zkušenými Američany, jenž jsou zatím naším nejpravděpodobnějším soupeřem. Trenéři rovněž uzavřeli českou soupisku. Poslední volné místo obsadil obránce Petr Zámorský. Nešťastníky Dominika Kubalíka a Adama Poláška tak čeká po dvanáctidenním tréninku jen cesta domů.

Zápas můžete sledovat on-line na programu ČT4 Sport (17.2. od 11:15). Sledujte čtvrtfinále na pořádné bedně. Například na televizi Samsung UE65JS8502.