hokejovy_brankar

Pavel Francouz

*3.6.1990 Plzeň

Tento mladý gólman, s přezdívkou „Francík“ pochází z Plzně, a za tu i s hokejem začínal. Mnohými je označován za budoucnost české brankářské školy.

Pavel Francouz se stal stálým členem juniorské reprezentace, kde zaujal svými výkony. Z 18 zápasů inkasoval pouze 33x a i díky tomu, byl v roce 2008 povolán do nejvyšší české hokejové soutěže. Jak jinak, než za domácí Plzeň. Na post jedničky se však prokousával velmi těžko. O dva roky později šel sbírat zkušenosti do 1. ligy. Odehrál dvě sezóny za klub HC Slovan Ústečtí Lvi.

Po dvou oddřených sezónách ho čekala odměna – hned tři extraligové kluby o něj měly zájem. Mezi nimi byl tým HC Oceláři Třinec (za který odehrál jeden zápas v rámci střídavého startu v sezóně 2011/2012), dále Piráti Chomutov (v té době extraligový nováček) a nakonec HC Verva Litvínov. Nakonec dal přednost Litvínovu a udělal dobře. V sezóně 2012/13 byl dokonce vyhlášen nejlepším gólmanem Extraligy.

V sezóně 2014/2015 mu jen o půl vteřiny utekl další unikát. A to, že se mohl stát prvním brankářem, který vstřelil branku. V zápase 26. záři 2014 proti Mountfield HK při power play přestřelil celé hřiště, ale puk bohužel překonal brankovou čáru půl vteřiny po zaznění konečné sirény.

Od roku 2012 nastupuje úspěšně za seniorskou reprezentaci České republiky, kde má za sebou 7 zápasů se 13 obdrženými góly. 

Homer na helmě

Pavel Francouz vlastní také unikátní titul, kdy zpravodajský server iDnes, oslovil gólmany a anketou hlavně fanoušky, o nejlepší brankářskou masku. Tu právě Pavel vyhrál se svou maskou s vyobrazením Homera Simpsona. Dle jeho vlastních slov má Simpsonovi rád. Doma má sbírku DVD a všechny díly viděl více jak třikrát, ale i tak se u scének dokáže stále zasmát. Výběr na Homera padl i z důvodu, že po přestupu do Litvínova chtěl něco ve žluté barvě. Proto byla volba z jeho oblíbeného seriálu vcelku jasná.

Trénink Pavla Francouze s kamerou GoPro na helmě

Zdroj: wiky, iDnes